Developed by JoomVision.com

Prezantohet Plani i Detajuar Vendor për lagjien “18 Tetori”

Prezantohet Plani i Detajuar Vendor për lagjien “18 Tetori” Përfaqësues të Bashkisë Lushnjë prezantuan të hënën e 14 prillit në lagjien “18 Tetori” të qytetit, Planin e Detajuar Vendor për zonën e Saravës. Të pranishëm në dëgjesën...

Shfaqet Premiera e filmit “Frymëmarrje”, e regjisorit Luljan Mehmeti

Shfaqet Premiera e filmit “Frymëmarrje”, e regjisorit Luljan Mehmeti Më mbështetjen e Bashkisë Lushnjë dhe sponsor gjeneral “Qerimi Sh.p.k”, u shfaq të hënën e 14 prillit në ambjentet e Qendrës Kulturore “Vaçe Zela”, Premiera e filmit...

Promovohet në Lushnjë “Ditari i 23 Qershorit” i Alfred Pezës

Promovohet në Lushnjë “Ditari i 23 Qershorit” i Alfred Pezës. Me mbështetjen e Bashkisë Lushnjë, u promovua të premten e 11 prillit botimi i parë i gazetarit të mirënjohur dhe Deputetit të PS për Qarkun e Elbasanit, Alfred Peza. Drejtues...

Përkujtohet 75-vjetori i lindjes së “Nderit të Kombit” Vaçe Zela

Përkujtohet 75-vjetori i lindjes së “Nderit të Kombit” Vaçe Zela Me rastin e 75-vjetorit të lindjes së Artistes së Popullit, Vaçe Zela, të hënën e 7 prillit u organizua në Qendrën Kulturore që mban të njëjtin emër, aktivitet madhështor...

Muzikë e ballokume me rastin e Ditës së Verës

Muzikë e ballokume me rastin e Ditës së Verës Më muzikë e ballokume u festua në qytetin e Lushnjës 14 Marsi, i njohur si Dita e Verës. Nën kujdesin e veçantë të Kryetarit të Bashkisë, z. Fatos Tushe, në sheshin qendror të qytetit u zhvillua...

Z. Fatos Tushe vlerësoi me “Çertifikatë Mirënjohje” 20 mësues të qytetit

Z. Fatos Tushe vlerësoi me “Çertifikatë Mirënjohje” 20 mësues të qytetit Mes duartrokitjeve të fuqishme dhe një pjesëmarrjeje massive, u festua në Qendrën Kulturore “Vaçe Zela” 7 dhe 8 Marsi, Dita e Mësuesit dhe Gruas. Përmes një aktiviteti...

Izraeli shpreh interesimin për tregun e madh të Lushnjës

Izraeli shpreh interesimin për tregun e madh të Lushnjës Të martën e 4 marsit, Kryetari i Bashkisë Lushnjë z. Fatos Tushe mirëpriti në ambjentet e Bashkisë Lushnjë Ambasadorin e Izraelit në Shqipëri, z. David Cohen. Qëllimi i takimit të sotëm...

“Konferenca Praktikat e mira për komunitetin Rom dhe Egjyptian” zbarkon në Lushnjë

“Konferenca Praktikat e mira për komunitetin Rom dhe Egjyptian” zbarkon në Lushnjë Më kuadër të projektit “Praktikat më të mira për komunitetin Rom dhe Egjyptian” ,ditën e enjte datë 27 shkurt u zhvillua një takim në qytetin e Lushnjës....

Qindra qytetarë zhvilluan homazhe kushtuar Nderit të Kombit Vaçe Zela

Qindra qytetarë zhvilluan homazhe kushtuar Nderit të Kombit Vaçe Zela Qindra qytetarë lushnjarë nderuan figurën e lartë të Artistes së Popullit Vace Zela, duke zhvilluar homazhe të premten e 7 shkurtit në Qendrën Kulturore që mban emrin e këngëtares...

Kryetari i Bashkisë Lushnje shpreh ngushëllimet e tij për humbjen e madhe të gjithë shqiptarëve.

Kryetari i Bashkisë Lushnje shpreh ngushëllimet e tij për humbjen e madhe të gjithë shqiptarëve. Kryetari i Bashkisë Lushnje, z. Fatos Tushe, shpreh ngushëllimet e tij për humbjen e madhe të gjithë shqiptarëve. Në një konferecë për shtyp ai...

Historiku i Qytetit

PDFPrintE-mail

Si qendёr e banuar Lushnja u krijua ne shek.XV dhe quhej “Lusme”. I pari regjistrim dokumentar i popullsisё sё Myzeqesё gjendet nё defterin turk te vitit 1431, ku Myzeqeja kishte 33 fshatra dhe 58 familje kurse Lushnja qё nё kёtё periudhё ishte njё katund na paraqitet me 15 shtёpi dhe 100 banorё.
Në vitin 1850 Lushnja na paraqitet përsëri si katund dhe në këtë periudhe mori emrin Lushnje nga emri i njerës prej grave të Pashait te Beratit Salushes të cilës këtë territor i’a bëri si dhuratë.
Lushnja filloi të dallohet si qëndër dhe të marrë një rëndësi të veçantë në vitin 1970 duke u bërë qëndër këmbimi midis tregjeve të Beratit, jugut dhe veriut. Rregjistrimet zyrtare për herë të parë i gjejmë në vitin 1923 ku duke përfshirë dhe zonën e Libofshës, Lushnja ka 28.348 banorë kurse në vitin 1937 territori i Lushnjes ka një siperfaqe 834 km² dhe nje popullsi prej 46.420 banorë.
Nga viti 1924-1939 Lushnja pati një shtesë vetëm prej 18.000 banorë. Gjatë këtij 15 vjeçari në territorin e Lushnjes erdhen rreth 500 familje kosovare që u shpërndanë në 30 fshatra, por edhe nga rrethi i Skraparit, pak familje çamësh e çobanësh, ardhje që vazhduan edhe në vitet në vazhdim. Rrethi i Lushnjes kishte 63 çifligje me 11.157 ha tokë.
Qyteti i Lushnjes mori pjesë aktive në Shpalljen e Pavarësisë në Nëntor 1912. Një moment historik tepër i rëndësishëm është “Kongresi i Lushnjes” që u mbajtë 21-31 Janar të vitit 1920 në të cilin Tirana shpallet Kryeqyteti i Shqipërisë. Në Kongres morën pjesë rreth 50 përfaqësues nga gati të gjitha trevat e shtetit shqiptarë. Kongresi i përfundojë punimet e tij me miratimin e tre vendimeve të rëndësishme për mbarë popullin shqiptarë:
- Nuk u pajtuar me projektet e Konferenceës së Paqes që cenonin pavarësinë e tërësisë tokësore të shtetit shqiptarë duke i kundështuar ato u shprehë për pavarësinë e plotë të Shqipërisë, kundër çdo mandati ose protektorati të huaj.
- Miratimi i një akti kushtetues duke ngritur organe si: Keshilli i Lartë i cili do të përfaqësonte kryetarin e shtetit deri në caktimin e formës së regjimit. Ky këshill përbëhej nga 4 vete si: Aqif pashë Elbasani (kryetar), dr. Mihal Turtulli, Luigj Bumçi dhe Abdi bej Toptani. Ky këshill ushtronte pushtetin ekzekutiv së bashku me qeverinë dhe kishte të drejtën e zgjedhjes së kryeministrit. Këshilli Kombetar i përbërë prej 37 antarësh që do të kryente funksionet e parlamentit dhe do të ushtronte pushtetin legjislativë.
- Rrëzimin e qeverisë së Durrësit, duke e quajtur veprimtarinë e saj si antikombetarë dhe zgjodhi një qeveri të re të kryesuar nga Sulejman Delvina. Me iniciativën e Ministrisë së Arsimit Kombëtar u thirr në Lushnje (14 gusht 1920) , Kongresi i Parë Arsimor, i cili përcaktoi unifikimin e arsimit shqiptar. Mori pjesё aktive në Luftёn Antifashiste – Nacionalçlirimtare dhe nё luftёn pёr pёrmbysjen e sistemit Komunist.

Informacione te Dobishme

Rrethi i Lushnjes

Rrethi i Lushnjes

Rrethi i Lushnjës bën pjesë...
Historiku i Qytetit

Historiku i Qytetit

Si qendёr e banuar Lushnja u krijua...
Emblema

Emblema

Stema ka formen e nje parzmoreje,...

Asistencë Ligjore

 Këtu do të gjeni të gjithë...
Kontakt / Contact

Kontakt / Contact

 Kontaktoni / Contact us ...

Foto Galeri

03
030
031
033
034
04
06

Na ndiqni në Facebook

Statistika

Rrethi i Lushnjes ka gjithsej 45.557 familje.

Rrjeti Rinor Lushnjë

Harta e Qytetit